Wymogi rejestrów ccTLD innych niż .PL

Warto pamiętać iż wiele z krajowych Rejestrów domen kieruje się zasadami znacząco odbiegającymi od standardów Rejestrów domen polskich, europejskich czy globalnych.

Pierwszą ze znaczących różnic występujących w wielu Rejestrach jest obowiązek złożenie przez Abonenta danej domeny w odgórnie ustalonym terminie deklaracji chęci dalszego korzystania z domeny jeszcze przed końcem okresu abonentowego domeny. Termin ten przypada w czasie od paru do parunastu dni od daty wygaśnięcia domeny. Więcej informacji na temat tych dat uzyskać można tutaj.

Innym przykładem są wymogi niektórych Rejestrów, m.in. niemieckich (.DE) oraz włoskich (.IT) – istnienia pliku strefy na serwerze na którego kierują adresy DNS przypisane do domen. W przypadku braku tak skonfigurowanej delegacji DNS Rejestr usuwa domenę w przeciągu 30 dni od dnia jej rejestracji (lub ustawienia błędnej delegacji).

Istotne są również różnice w przypadku chęci przeprowadzenia transferu zagranicznych domen krajowych. Niektóre z nich przeprowadzane są na specjalnych zasadach, jak np. w przypadku domen brytyjskich (.UK itp.) gdzie zamiast podawania nowemu rejestratorowi kodu AuthInfo, staremu przekazać powinno się kod TAG-IPS.

Kolejną komplikacją może być brak automatycznej synchronizacji daty wygasania domen w wyszukiwarkach WhoIs w przypadku niektórych krajowych domen. Taki problem występuję na przykład w przypadku domen belgijskich (.BE) o których informacja w bazach WhoIs o dacie wygasania aktualizuję się dopiero po 7 dniach od poprzedniego terminu wygasania domeny.

Powyżej przedstawione różnicę są najczęściej występującymi komplikacjami z którymi spotykają się zarówno partnerzy HRD jak również sami ich klienci. W przypadku chęci zapoznania się lepszego z obowiązującymi regulaminami rejestrów krajowych domen które mogą Państwo oferować swoich abonentom zachęcamy do zapoznania się z nimi .

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań dotyczących specjalnych reguł domen krajowych prosimy o kontakt z nami drogą mailową: info@hrd.pl lub telefonicznie pod numerem +48.22 853 8888 / +48.500 600 555.