Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stało się faktem. W okresie przejściowym, również w odniesieniu do rynku domenowego, wszystko funkcjonuje, jak dotychczas. Oznacza to , że do końca roku osoby fizyczne i podmioty prawa gospodarczego mogą posiadać i nadal rejestrować domeny .eu, pomimo posiadania brytyjskiego obywatelstwa/siedziby na terenie GB lub GL. Ale tylko do końca roku.
Po 1 stycznia 2021 roku Brytyjczyków czekają spore zmiany.
Co prawda, osoby prywatne będą mogły używać domen .eu o ile ich obywatelstwo będzie wskazywać na UE (np. polskie). Podmioty prawa gospodarczego, ponieważ ze swej natury nie posiadają “obywatelstwa”, będą mogły pozostać Abonentem domen .eu, o ile postarają się o siedzibę na terenie UE.
Co istotne, w odniesieniu do osób fizycznych nie posiadających obywatelstwa UE ale z adresem zamieszkania w UE, rejestr domen europejskich EURid pozostawi dalej możliwość rejestrowania i używania europejskich adresów.
Domeny .eu w HRD.pl po Brexicie
Co prawda rejestr domen europejskich nie przedstawił jeszcze szczegółowego „odbierania” nazw domen tym użytkownikom, którzy nie spełnią powyższych kryteriów, jednak można przypuszczać, iż w odniesieniu domen .eu po Brexicie zastosuje już przygotowane w 2019 r. procedury – wyjaśnia Anna Szulkowska z HRD.pl
Podmioty nie spełniające kryteriów będą musiały zaktualizować swoje adresy na unijne we wskazanym przez Rejestr EURid czasie. W tym okresie każda domena, dla której przypadnie akurat odnowienie, nie zostanie odnowiona, o ile jej abonent nie zmieni danych na adres w UE. Domena taka będzie posiadać status „withdrawn” czyli wycofana z użycia.
Kolejnym etapem będzie prawdopodobnie aktualizacja wszystkich niespełniających kryteriów domen do statusu „withdrawn” i pozostawienie ok. 12 miesięcy na szansę zmiany adresu na unijny. Przypadki aktualizacji będą na tym nowym etapie rozpatrywane przez dział prawny EURid a sama procedura może być dosyć skomplikowana.
Po 12 miesięcznym okresie karencji domeny ze statusem „withdrawn” zostaną partiami zwolnione do ponownej powszechnej rejestracji.